Що робити до, під час та після відключення електроенергії?

Ми знаємо, що перебої в подачі електроенергії трапляються, хоча ми робимо все можливе, щоб запобігти їм. Здається, вони застають нас зненацька в найбільш невідповідний момент. І що ще гірше, ми ніколи не знаємо, скільки часу мине, поки ми не повернемо електроенергію. Щоб завжди бути готовим до будь-яких ситуацій, корисно знати, що робити коли немає світла і як діяти до, під час і після відключення електроенергії.

Ліхтарик, ліхтарик на батарейках

Найкращий спосіб підготуватися до відключення електроенергії

Що робити, якщо немає світла? Одним із найкращих варіантів перед початком блекауту – це підготується до нього! А це означає зібрати аварійний комплект із такими предметами:

 1. Вода: у вас має бути запас 4 л на особу на день (триденний запас для евакуації, а також двотижневий запас для дому). Звичайно ж у такій ситуації варто використовувати зручні та об'ємні пляшки для води, які можна взяти з собою у будь-якій ситуації.
 2. Їжа: у вас має бути двотижневий запас продуктів тривалого зберігання, які легко приготувати (вівсянка, рис, гречка, консерви, сухарі, хлібці, сухофрукти тощо).
 3. Ліхтарик: використовуйте ліхтарик, а не свічки через надзвичайний ризик займання. Найкращим варіантом буде придбати світлодіодний ліхтарик (який прослужить набагато довше) або ліхтарик на батарейках.
 4. Аптечка: необхідно придбати ліки, які ви приймаєте на постійній основі на кілька місяців вперед, а також предмети медичного призначення, санітарії та особистої гігієни.
 5. Копії особистих документів: список ліків та відповідна медична інформація, акт/оренда додому, свідоцтва про народження, страхові поліси та ін. Ще краще зберегти ці копії в хмарному сховищі, де ви зможете отримати доступ до них будь-якої миті, навіть при втраті паперових версій.
 6. Стільниковий телефон із зарядними пристроями та повербанком.
 7. Родичі та екстрена контактна інформація
 8. Додаткова готівка.
 9. Портативне аварійне радіо з батарейним живленням або ручним приводом.

 

На додаток до цього комплекту готовності до надзвичайних ситуацій, ви повинні тримати в машині повний бак бензину. Нарешті, якщо хтось із членів вашої сім'ї залежить від обладнання для життєзабезпечення, що працює від електрики, не забудьте включити резервне живлення до свого плану евакуації (це може бути як місткий акумулятор, так і дизельний чи бензиновий генератор).

Пляшка для води, генератор, power bank, ліхтарик

Що робити при вимкненні електроенергії?

Під час вимкнення світла необхідно вжити таких дій:

 1. Тримайте їжу в якомога безпечнішому місці. Тримайте дверцята холодильника та морозильної камери максимально закритими. В першу чергу використовуйте продукти з холодильника, що швидко псуються. Холодильник зберігатиме продукти холодними близько 4 годин, якщо його не відкривати. Далі використовуйте продукти, що швидко псуються, з морозилки. Повна морозильна камера підтримуватиме свою температуру протягом приблизно 48 годин, а наполовину заповнена морозильна камера - близько 24 годин, поки дверцята залишаються закритими. Тільки після цього використовуйте продукти тривалого зберігання.
 2. Вимкніть та від'єднайте все непотрібне електричне обладнання, включаючи чутливу електроніку. Вимкніть або від'єднайте всі прилади, обладнання або електроніку, які ви використовували, коли вимкнулась електрика. Але не забудьте залишити увімкненим одне світло, щоб ви знали, коли живлення знову ввімкнеться.
 3. Виключіть непотрібні подорожі, особливо на машині. Світлофор не працюватиме, а дороги будуть перевантажені.
 4. При використанні портативного генератора підключайте обладнання, яке потрібно використовувати, безпосередньо до розеток на генераторі. Не підключайте портативний генератор до електричної системи будинку.
 5. Якщо ви подумуєте про придбання домашнього аварійного резервного генератора (бензинового або дизельного), порадьтеся з професіоналом. Переконайтеся, що генератор розрахований на потужність, яка, на вашу думку, знадобиться. Будьте обережні, основними небезпеками, яких слід уникати при використанні альтернативних джерел електрики, опалення або приготування їжі, є отруєння чадним газом, ураження електричним струмом або пожежа.

Powerbank, повербанк, павербанк, акумулятор

Коли живлення знову увімкнеться, виконайте такі додаткові дії для забезпечення безпеки харчових продуктів:

 

 1. Не торкайтеся обірваних ліній електропередач і тримайте свою сім'ю та домашніх тварин подалі від них. Повідомте про обрив ліній електропередач відповідним посадовцям у вашому районі.
 2. Викидайте будь-яку їжу, яка зазнавала впливу температури вище 5°С протягом двох або більше годин, або має незвичайний запах, колір чи текстуру. Якщо ви не впевнені, що їжа є досить холодною, ви можете виміряти її температуру за допомогою харчового термометра.
 3. Викиньте все, що під сумнівом. Хоча деякі продукти можуть добре виглядати і пахнути, якщо вони надто довго перебували при кімнатній температурі, бактерії, що викликають хвороби харчового походження, можуть почати швидко зростати. Деякі види бактерій виробляють токсини, які неможливо знищити під час приготування їжі. Краще перестрахуватися, аніж потім шкодувати.
 4. Якщо продукти в морозильній камері холодніші за 5°С і на них є кристали льоду, ви можете повторно заморозити їх.

 

Перебої в подачі електроенергії не стануть великою проблемою, якщо у вас є необхідне обладнання та знання. Дотримання вищезгаданих правил до, під час та після відключення електроенергії забезпечить вашу безпеку та вашого будинку. Щоб підготуватися до вимкнення електроенергії, важливо інвестувати у правильне обладнання, таке як ліхтарики, додаткові батареї та радіоприймачі з батарейним живленням, щоб ви могли легко отримати доступ до інформації та бути в курсі будь-яких потенційних ризиків. Крім того, важливо розробити план дій у надзвичайних ситуаціях разом з членами вашої родини і переконатися, що всі знають, що робити, якщо немає світла.