День Святого Миколая відзначають у різних країнах світу. Це свято люблять як дорослі, так і діти, які з нетерпінням чекають під подушкою м'які іграшки, машинки та солодощі. Саме цього дня у Києві запалюється головна ялинка країни, а в серцях мільйонів людей віра у світле майбутнє. А цього року у нас усіх буде одне бажання, одне на всіх ... і воно неодмінно збудеться поза всякими сумнівами!

День Святого Миколая – зміна дати

Вшановують пам'ять Миколи Чудотворця (Мирлікійського) двічі на рік – взимку відзначають день смерті святого, а влітку – перенесення мощів до міста Барі. Довгий час українці користувалися Юліанським календарем, за якого святкування Святого Миколая припадало на 19 грудня. Проте з 2023 року з переходом на Новоюліанський календар Святий Миколай відзначатиметься 6 грудня як у християн східного обряду. Причин цього безліч, ключова з яких полягає у світовій політиці. 

Історія виникнення свята Святий Миколай

Вперше дані про це свято були задокументовані у VI столітті. На той час імператор Юстиніан побудував церкву на честь Миколи Чудотворця. Історики стверджують, що сам святий жив у 270-345 роках до нашої ери. Згідно з давньою легендою винуватець свята був уродженцем знатної та забезпеченої сім'ї, проте через життєві ситуації досить рано втратив батьків. Але отриманий спадок після їхньої смерті він роздав нужденним і бідним людям. Саме це зробило його знаменитим на той час. 

Існує повір'я, як Святий Микола якось вирішив надати допомогу вдівцю та його доньці. Її коханий був багатієм, тож зовсім не дивно, що батьки були проти цього шлюбу. Але Микола поклав непомітно під покровом ночі біля вікна безприданниці мішечок із золотими монетами. Це допомогло коханим возз'єднатися.

Після цього містом пішли чутки, що молодятам допоміг ангел. Однак «Ангелу» таки не вдалося приховати свої добрі діяння. Місцеві жителі вирахували чесноти і обрали його своїм єпископом. У 325 році Миколою був відвіданий Перший Вселенський Собор у Нікеї. Саме там було затверджено догмат про Трійцю, що передбачає триєдність Отця, Сина і Святого Духа.

Наші українські традиції

Святкування Святого МиколаюДля створення святкового настрою чудовим рішенням буде прикрасити будинок. Стильні елементи декору та аксесуари ви зможете знайти тут. У нашій країні прийнято на День Святого Миколая дарувати подарунки. Ця традиція дожила донині. Щорічно дітлахів із завмиранням серця чекає під подушкою сюрпризи, найчастіше загадані попередньо – іграшки, прикраси, цукерки. А якщо малюк був неслухняним увесь рік, Святий дарує йому куточок чи різки.

У давнину це свято також чекали і дорослі, оскільки це чудова нагода зібратися з близькими за святковим столом. Після цього в сани запрягали коней і каталися довкола села. Для того, щоб наступного року чекати хорошого врожаю, варили кутю та узвар. Також худобу окропляли святою водою, що дозволяло вберегти господарство від лих та напастей.

Особливо важливим День Святого Миколая був для незаміжніх дівчат. Вони заздалегідь наводили порядки у скринях, займалися підготовкою прикрас та одягу для зустрічі сватів. Але найвідомішою традицією все-таки є вручення подарунків дітлахам, які кладуть на подушку вночі. Також нерідко до цього свята батьки готують малечі особливе печиво у вигляді миколаїв. Чоловікам рекомендується прокидатися вранці першими, після чого обійти двір та нагодувати худобу. У цей момент слід сказати таку фразу: Дай Боже, добрий день. Щоб худоба була здорова, і моя сім'я. В іншому випадку вважалося, що сім'ї не загрожує достаток. Але у цей день категорично заборонено виконувати роботи по дому, шити та залишати в будинку бруд, тому рекомендується зробити прибирання заздалегідь.

Прикмети та повір'я

Цього дня вважається добрим знаком віддавати борги та виконувати свої обіцянки перед іншими. Крім цього поганим знаком буде лайка і плітки. Згідно з давніми повір'ями можна втратити своє щастя. Тому люди намагалися помиритися з близькими і відпустити образи, щоби почати життя з чистого листа.

Якщо на вулиці сонячна погода на День Святого Миколая, це свідчить, що травень буде теплим. А якщо на деревах є іній – на сільських жителів чекає гарний урожай хліба. Якщо у цей день гість залишить у вашому будинку монету, це дозволить залучити до родини багатство та благополуччя. Також у свята не рекомендується нічого робити для себе. Допомагати потрібно лише тим, хто потребує. Якщо не виявити турботу про бідних чи сиріт, то наступного року можна чекати на непередбачені збитки.