Від правильної організації дня учня багато в чому залежить як його успішність, а й самопочуття. Як усе встигнути, і при цьому не втомитися? Як дотриматися балансу між необхідними речами та особистими бажаннями. Подібні питання стоять не лише перед дорослими, а й перед молодим поколінням. Саме їх грамотно дозволити допоможе тайм-менеджмент. Грамотний підхід допоможе не тільки все встигати, а й звільнити час для веселощів та відпочинку з друзями. Таким чином, забезпечується реалізація всіх сфер життя. Які принципи краще застосувати? Поговоримо далі.
Баланс важливий
Займаючись організацією дня школяра, не варто забувати про таке поняття, як колесо життєвого балансу. В іншому випадку не тільки інтерес до самого навчання буде мінімальним, а й можлива поява психологічних та фізичних недуг. Тобто важливо приділяти час, окрім навчання та домашнього завдання, також і іншим сферам життя. Нерідко секрет хорошої успішності криється в рівномірному розвитку як творчої, так і аналітичної сторони особистості. При цьому гарне самопочуття дитини багато в чому залежить від збалансованості різних сфер життя. Психологи рекомендують разом із дитиною визначити важливі напрями. Насправді їх сім. Крім навчання потрібно подумати про здоров'я, фізичне навантаження, хобі, спілкування з однолітками, творчість, ігри та природне проведення часу з батьками.
Розміщення пріоритетів
Для досягнення успіху в житті бажано щоденні та рутинні справи узгоджувати із довгостроковими цілями. Насправді дитинство є часом, плани на майбутнє нагадують швидше за повітряні замки, адже це лише початок їх визначення. Відповідно попереду, як на дітей, так і на їхніх батьків чекає простір для експериментів. Але якщо з юного віку навчитися дотримуватись такого принципу, у майбутньому значно спрощується вирішення складних завдань. Тому варто разом із чадом продумати, чого б йому хотілося спробувати і ким він хоче стати у дорослому житті – художником, учителем, журналістом чи футболістом. Це не просто фантазії. Саме на цьому плані і будуватиметься щоденний розклад школяра. Для дітей молодшого віку це не так актуально, але у старшій школі вміння визначати пріоритет може виявитися вирішальним при вступі до університету.
План та режим дня
Перед складанням розкладу слід скласти список важливих справ та оцінити витрати часу, які будуть потрібні для виконання кожного з них. Також слід визначити ступінь важливості та терміновості занять. Наприклад:
- Уроки у школі.
- Домашнє завдання.
- Прогулянка на вулиці.
- Гуртки та додаткові заняття з інтересів.
- Розваги та ігри з друзями.
Після того, як список буде складено, важливо об'єктивно оцінити його щодо реалістичності. Також потрібно додати час, витрачений на прийоми їжі та дорогу до школи. Крім цього, необхідно приділити не менше 10 годин сну.
Терміновість та важливість
Необхідно визначити, які із справ потрібно виконати швидше, а які можуть зачекати. Серед важливих безперечно виділяють шкільні уроки та домашнє завдання. Але на увагу заслуговують також і важливі, але менш термінові справи. Саме до них належать довгострокові цілі. Так, відпочинок та прогулянки теоретично можна і відкласти на другий день. Але робити це категорично не рекомендується. Саме ці справи є запорукою доброго морального та фізичного стану, що, безсумнівно, позитивно позначиться і на успіхах у навчанні.
Гнучкість
При складанні розкладу нерідко доведеться додавати інші завдання. Йдеться про так звану плинність, уникнути повною мірою якої неможливо. Такі справи рекомендується перенести на другу половину дня, заповнивши зеленими зонами. Психологи рекомендують робити жорсткий розклад лише на 50-60%. Усі 100% суворо запланувати неможливо. Такий список навряд чи працюватиме, і при цьому може стати причиною ігнорування багатьох важливих справ. Тому так важливо залишити 40% часу у резерві.
Зразковий розклад – на що звернути увагу?
Озброївшись вищезазначеною інформацією, можна легко скласти розклад дня. Найбільш продуктивним часом для виконання домашньої роботи вважається період із 15:00 до 17:00. У початковій школі домашня робота не повинна займати більше однієї години. Але в цей же час краще кожні 15 хвилин робити невелику перерву. За цей час можна виконати розминку. Крім цього важливо, щоб дитині було цікаво вчитися. Відмінно мати яскраву і красиву канцелярію, ручки, олівці та маркери, виконані в цікавих дизайнерських рішеннях, безсумнівно привернуть увагу учня. Також рекомендується робити те щоб заняття справді подобалися учневі. Тому чудово, якщо вони будуть творчими чи спортивними. Це допоможе збалансувати всі галузі розвитку малюка.
Підсумки та висновки
При використанні основних принципів тайм-менеджменту у повсякденності ви і самі зможете досить швидко переконатися, що завдяки їм можна зробити значно більше справ. При цьому ви зможете зберегти не лише здоров'я свого чада, а й гарний настрій. У жодному разі не варто ігнорувати ігри на свіжому повітрі. Учні початкових класів безсумнівно будуть у захваті від літаючих іграшок, нейроскакалок та багатьох інших сучасних девайсів. До того ж за рахунок наявності в розкладі дня для відпочинку та розваг запобігається фізичне вигоряння.